#ASOCEU
Povodom obilježavanja Tjedna otvorene vlasti u sklopu aktivnosti projekta „U školi otvorene kohezije, ASOC“, održat će se mrežna edukacija za sve sudionike Projekta pod nazivom Otvorena vlast u Hrvatskoj, 19. svibnja 2021. godine s početkom u 14.00 sati.
Projekt U školi otvorene kohezije, ASOC koji svojim aktivnostima pridonosi korištenju javno dostupnih podataka, praćenju javnih financija i podizanju kulture aktivnog građanstva komplementaran je s glavnim ciljem Partnerstva za otvorenu vlast čija je članica i Republika Hrvatska. Inicijativom Partnerstvo za otvorenu vlast želi se izgraditi otvorenost rada tijela javnih vlasti, kako bi građani jednostavnije mogli izraziti svoje potrebe i kako bi zajedničkim angažmanom predstavnika vlasti i građana unaprijedili politike i usluge koje država pruža građanima. U Tjednu otvorene vlasti koji se ove godine održava 17. – 21. svibnja potiče se građane na uključenje u stvaranje politika koje utječu na njihov život, kroz javne rasprave, mrežne edukacije, javno objavljivanje novih podataka i raznih događaja na kojima sudjeluju građani, predstavnici civilnog društva i predstavnici vlasti.
Mrežna edukacija koja će se održati 19. svibnja službeni je događaj Republike Hrvatske najavljen i na mrežnoj stranici OPENGOVWEEK-a, a održava se u suradnji s Uredom za udruge Vlade Republike Hrvatske koji je kontakt točka za Partnerstvo za otvorenu vlast u Hrvatskoj. Ova se mrežna edukacija održava kako bi sudionike provođenja aktivnosti Projekta, prvenstveno učenike koji su članovi istraživačkih timova, informirali o ciljevima i vrijednostima globalne Inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast te važnosti i potrebi aktivnog uključivanja mladih i građana u njenu provedbu.
Na mrežnoj će edukaciji biti prezentirano Partnerstvo za otvorenu vlast i vrijednosti za koje se zalaže, kako se provodi Inicijativa Partnerstvo za otvorenu vlast u Hrvatskoj s prikazima primjera dobre prakse iz Hrvatske, ali i iz cijeloga svijeta u području otvorene vlasti, otvorenih podataka, javnih usluga za građane te građanskog angažmana.
Prošle se godine kao primjer dobre prakse posebno istaknula platforma Grada Madrida DECIDE MADRID koja je organizirana s ciljem osiguravanja transparentnosti donošenja odluka u Gradu Madridu. Upravo je inicijativa Decide Madrid potaknula sudionike Pilot projekta „U školi otvorene kohezije – At School on Open Cohesion, ASOC“ iz Gimnazije Franje Petrića u Zadru da pokrenu sličnu inicijativu koja je rezultirala pokretanjem platforme pod nazivom ZADAR TOP CITY putem koje je omogućena komunikacija Grada Zadra s građanima o projektima koji se provode u gradu.