Članovi i članice istraživačkih timova koji sudjeluju u provedbi aktivnosti projekta „U školi otvorene kohezije, ASOC“ uključili su se u obilježavanje Dana Europe ove godine!
Dan Europe obilježava se 9. svibnja svake godine, čime se prisjećamo govora Roberta Schumana iz 1950. godine, tadašnjeg francuskog ministra vanjskih poslova, tijekom kojeg je predstavljena takozvana Schumanova deklaracija kao prihvaćena vizija europskog jedinstva Europe. Tadašnji Schumanov prijedlog smatra se začetkom današnje Europske unije. Danas je Europa, unatoč svim izazovima s kojima je suočena, još uvijek simbol mira, blagostanja te kvalitete života. Aktivnosti projekta „U školi otvorene kohezije, ASOC“ temelje se na aktivnostima Europske unije, stoga je Dan Europe poseban dan i za Projekt i sve sudionike projektnih aktivnosti.
Već drugu godinu zaredom zbog pojave i širenja epidemije virusa COVID-19 proslava Dana Europe održava se virtualno, institucije EU-a otvaraju virtualno svoja vrata, a lokalni uredi EU-a diljem Europe i svijeta prilagodili su niz aktivnosti i događanja za održavanje na mreži. Tako su i ASOC timovi Dan Europe i ove godine obilježili na kreativan i poseban, virtualan način.
Ove su godine ASOC istraživački timovi obilježili Dan Europe na natjecateljski način sudjelujući u kvizu EU&ME kroz koji su bolje upoznali Europsku uniju, funkcioniranje institucija Europske unije, kako odluke donesene na razini Europske unije utječu na život građana te koji su planovi za budućnost. Kviz je bio podijeljen u 4 kategorije:
Kroz prvu kategoriju ASOC timovi naučili su više detalja o početku procesa, kojih je to 6 susjednih zemalja osnovalo Europsku zajednicu za ugljen i čelik iz koje je nastala Europska unija. U drugoj kategoriji upoznali su se s utjecajem koji imaju kao građani Europske unije, dok su kroz pitanja u trećoj kategoriji krenuli prema budućnosti, upoznali se s pravima studiranja i zapošljavanja diljem Europske unije. Četvrta kategorija kviza nastavila je s pogledom u budućnost, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen upoznala je ASOC timove što se planira za budućnost EU-a.
Najuspješniji član ili članica svakog ASOC tima osvojio je nagradni EU paket koji je osiguralo Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u suradnji s Predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj. Najveći ostvareni broj bodova i pobjedničko mjesto ove godine podijelilo je čak sedam učenika i učenica iz četiri različita tima.
Najuspješniji tim, odnosno tim s prosječno najvećim brojem ostvarenih bodova je tim MarulSTEMci iz IV. gimnazije “Marko Marulić” u Splitu. Rad i aktivnosti tima MarulSTEMci možete pratiti na njihovoj Facebook stranici.
Zahvaljujemo svim članovima i članicama ASOC timova sudjelovanju u kvizu EU&ME te im čestitamo na ostvarenim rezultatima i pokazanom zavidnom znanju, a posebne čestitke upućujemo pojedinačnim i ukupnim pobjednicima.